Nieinwazyjne badanie obrazujące, określane jako tomografia komputerowa łokcia, wykonuje centrum medyczne PP DIAGNOSTYKA w centrum Poznania. Metoda ta wykorzystuje promieniowanie X, których źródłem jest lampa rentgenowska. Wizualizacja struktur wewnętrznych następuje na podstawie danych o osłabieniu wiązki po przejściu przez organizm człowieka. Informacje, zebrane przez układ detektorów, przesyłane są do komputera o dużej mocy obliczeniowej.
Jakie są wskazania do tomografii komputerowej łokcia?
W prawidłowej diagnostyce i planowaniu leczenia istotne jest dokładne obrazowanie zmian patologicznych w strukturach wewnętrznych ciała. Tomografia komputerowa stawu łokciowego umożliwia wykrycie oraz precyzyjną ocenę schorzeń, takich jak:
- uraz, zwichnięcie, a także złamanie kości ramiennej, promieniowej lub łokciowej,
- sztywność,
- procesy zapalne lub infekcyjne,
- guzy kości i tkanek miękkich, zwłaszcza jeśli istnieją przeciwwskazania do MRI.
W jakim celu wykonuje się obrazowanie stawu łokciowego przy pomocy tomografii?
Celem procedury po przebytym urazie lub przy podejrzeniu złamania jest wczesna diagnoza, klasyfikacja oraz charakterystyka zmiany patologicznej. W przypadku sztywności stawu łokciowego szczegółowa wizualizacja tkanek kostnych i miękkich może wykazać chorobę zwyrodnieniową, ostrogi kostne lub zesztywnienie. W przebiegu procesu zapalnego lub nowotworowego istotna jest ich lokalizacja oraz ocena rozległości, wpływu na sąsiednie tkanki oraz wykrycie potencjalnych powikłań. Tomografia często służy także do kontroli pooperacyjnej w celu określenia ewentualnych nieprawidłowości w gojeniu się rany. Może być też wykorzystywana podczas biopsji.