Anatomia i funkcje kości skroniowych
Kości skroniowe, znajdujące się jak nazwa sama wskazuje w okolicy skroni, są parzystymi, nieregularnymi strukturami, łączącymi się z kością potyliczną. Chronią i podtrzymują mózg, amortyzują ruchy żuchwy podczas żucia, stanowią również podporę dla gardła, krtani i narządów znajdujących się w szyi. Co równie ważne w kościach skroniowych znajduje się aparat słuchu, zawierający kosteczki słuchowe a także niezwykle ważny do utrzymania prawidłowej pozycji ciała błędnik.
W badaniu TK piramid kości skroniowych (bądź po prostu kości skroniowych lub skroni) skupiamy się zazwyczaj na narządzie słuchu i jego patologiach. Kostnienie lub zwapnienia w okolicy kosteczek słuchowych to częste podejrzenie z którym pacjent kierowany jest na tomograf komputerowy. Badanie jest niezwykle dokładne (tzw. badanie HRCT – high resolution computed tomography, tomografia komputerowa wysokiej rozdzielczości), gdyż do zobrazowania delikatnych struktur tego obszaru ciała stosujemy tzw. submilimetrowe warstwy, doskonale uwidaczniając potencjalne schorzenia.
Poza wyżej wskazanymi dolegliwościami na tomografię piramid kości skroniowych kieruje się pacjentów z następującymi wskazaniami:
- oceny struktury ucha środkowego i wewnętrznego – kosteczek słuchowych, ślimaka, kanałów półkolistych oraz przewodów słuchowych wewnętrznych i zewnętrznych,
- oceny powietrzności komórek sutkowych,
- diagnostyki anomalii wrodzonych,
- oceny zmian pourazowych, niedosłuchu lub bóli głowy,
- diagnostyki procesów zapalnych,
- diagnostyki procesów onkologicznych,
Przygotowanie do badania TK piramid kości skroniowych
W zdecydowanej większości przypadków badanie TK piramid kości skroniowych nie wymaga podania środka kontrastującego, jest szybkie oraz całkowicie bezbolesne. Przy wykonywaniu tego badania nie trzeba być na czczo, ani oznaczać poziomu kreatyniny oraz eGFR. Niezbędne jest, jak do każdego badania na tomografie komputerowym oraz z użyciem promieniowania jonizującego przynieść aktualne skierowanie na badanie ręki w TK.