MR stawu łokciowego
Istotnych i precyzyjnych informacji dotyczących stawu łokciowego dostarcza badanie rezonansem magnetycznym (MRI). Oferuje je między innymi centrum medyczne PP DIAGNOSTYKA w Poznaniu. Wiele obserwowanych nieprawidłowości i odczuwanych w związku z nimi dolegliwości bólowych pojawia się w konsekwencji urazów. Często zmagają się z nimi pacjenci uprawiający dyscypliny sportowe, takie jak: tenis, golf czy też baseball, a także osoby, których praca wymaga wykonywania powtarzalnych, jednostajnych ruchów rąk.
Rezonans stawu łokciowego – wskazania
Ból, obrzęk, ograniczenie ruchomości bądź drętwienie lekarz może uznać za objawy wymagające zastosowania nowoczesnego badania diagnostycznego jakim jest rezonans stawu łokciowego. Pozwala on wykryć i ocenić wiele urazów i schorzeń, takich jak:
- choroba zwyrodnieniowa,
- tak zwany łokieć tenisisty lub golfisty,
- neuropatie uciskowe,
- uszkodzenia ścięgien i więzadeł,
- zapalenie błony maziowej i tkanek miękkich,
- zmiany nowotworowe – łagodne i złośliwe.
Jak przebiega rezonans magnetyczny stawu łokciowego?
Podczas bezinwazyjnego i bezbolesnego badania, jakim jest rezonans magnetyczny stawu łokciowego, pacjent znajduje się w pozycji leżącej zazwyczaj na brzuchu lub na boku, z ręką wyciągniętą nad głowę. Należy zachować bezruch. Obrazy pozyskiwane są w trzech płaszczyznach: osiowej, czołowej i strzałkowej.
Rezonans magnetyczny łokcia – zastosowanie w diagnostyce
Umożliwiający szczegółową wizualizację różnego rodzaju zmian patologicznych rezonans magnetyczny łokcia pozwala także na wskazanie ich precyzyjnego umiejscowienia oraz określenie ich zaawansowania w sąsiednich tkankach. Może być także niezwykle pomocny w planowaniu leczenia operacyjnego oraz sprawdzaniu jego skuteczności. Czasami wymagane jest dożylne podanie środka kontrastowego – decyzja należy do radiologa nadzorującego badanie.