Badanie z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego jest komfortowe, całkowicie bezinwazyjne i bezbolesne. Średni czas badania wynosi 30-40 min. Jednak niektóre badania wymagają większego nakładu czasowego.
Podczas obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (MRI), wykorzystujemy magnes o dużej mocy, fale radiowe oraz zaawansowany komputer do wykonywania niezwykle szczegółowych i precyzyjnych obrazów badanej części ciała. Ta dokładność pomaga we wczesnym wykrywaniu chorób, urazów i patologii, umożliwiając skuteczne postawienie diagnozy i rozpoczęcie planowania leczenia.
W zależności od decyzji radiologa, podczas badania może zostać podany kontrast w celu dokładniejszej identyfikacji danej zmiany. Jest on niezbędny także do oceny onkologicznej uzyskanych obrazów. Kontrast podaje się dożylnie za pomocą wcześniej założonego wenflonu. W naszej placówce podanie środka kontrastowego jest w cenie badania.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania MR?
Główną składową aparatu MR jest silny magnes. Oznacza to, że w obszarze aparatu istnieje ciągłe silne pole magnetyczne. W związku z tym, osoby posiadające w swoim ciele metale wykazujące właściwości ferromagnetyczne (czyli takie, które są „przyciągane” w polu magnetycznym) niejednokrotnie nie mogą wykonać takiego badania. Jednak decyzja o odstąpieniu od badania następuje po wnikliwej analizie składu danego implantu. Może okazać się, że np. wszczepiony implant nie stanowi przeciwwskazania do wykonania badania a dany pacjent może bez problemu skorzystać z takiej usługi.
Powyższa sytuacja przede wszystkim dotyczy osób:
- posiadających wszczepione implanty zawierające w swoim składzie metale,
- posiadających wszczepiony rozrusznik serca, implant ślimakowy czy pompę insulinową,
- posiadających różnego rodzaju metalowe obiekty, które są nieusuwalne z ciała,
- kobiet, które znajdują się w I trymestrze ciąży.
Jak przygotować się do badania MR?
Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Jednak należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach:
- Jeśli w Twoim ciele znajduje się jakiś metalowy element, implant, rozrusznik itd. – poinformuj nas o tym i przynieś ze sobą zaświadczenie o braku przeciwwskazań do wykonania badania lub specjalny paszport/dokument dot. np. implantu, który opisuje specyfikację i zawiera informację o składzie w.w. implantu.
- Przygotowując się na badanie zwróć uwagę na to czy Twój strój nie posiada metalowych elementów tj.: metalowy suwak, zamek, guziki, biżuteria itd. Jeśli tak to weź ze sobą np. dresy na przebranie lub jeśli nie posiadasz ciuchów bez metalowych elementów, to nie martw się tym – otrzymasz specjalny jednorazowy fartuch, dzięki któremu będziesz czuł/a się komfortowo podczas badania.
- Jeśli Twoje badanie będzie wymagało podania środka kontrastującego, należy minimum 3 godziny przed badaniem nie spożywać pokarmów ani napojów. W jakich badaniach kontrast jest prawie zawsze wymagany? Jest to MR j. brzusznej, MR prostaty, MR piersi, w badaniach kontrolnych – które wcześniej również miały podany środek kontrastowy.
- Jeśli badana będzie głowa to nie należy lakierować włosów, nakładać kosmetyków na twarz, malować oczu – wynika to z faktu, że w.w. kosmetyki bardzo często zawierają cząsteczki metali, które zaburzają przebieg badania.
Co należy zabrać ze sobą na badanie?
Przede wszystkim należy posiadać dowód osobisty. Dodatkowo należy zabrać ze sobą całą dokumentację dotyczącą np. leczenia szpitalnego, poprzednie opisy badań wraz z płytami CD dot. danego obszaru, który będzie poddany badaniu.
Należy również posiadać aktualny (tj. nie starszy niż 2 tygodnie) wynik kreatyniny – jest to niezbędne w momencie decyzji o podaniu kontrastu w trakcie badania.