Pomocna w diagnostyce schorzeń stawu kolanowego, zmian zwyrodnieniowych, uszkodzeń po urazach oraz stanów zapalnych jest tomografia komputerowa, oferowana przez centrum medyczne PP DIAGNOSTYKA w Poznaniu. Ta nieinwazyjna technika obrazowania wykorzystuje połączenie specjalnego sprzętu rentgenowskiego i zaawansowanej technologii do wizualizacji przekrojów poprzecznych, z możliwością rekonstrukcji 3D.
Kiedy lekarz zleca tomografię stawu kolanowego?
Umożliwiająca dokładniejsze obrazowanie w porównaniu z klasycznym badaniem RTG tomografia stawu kolanowego może zostać zlecona przez lekarza w celu wykrycia lub dokonania precyzyjnej oceny:
- ropnia lub infekcji,
- złamań kości,
- przyczyny bólu lub innych problemów w kolanie, zwłaszcza gdy nie można wykonać MRI,
- guzów, w tym nowotworowych,
- problemów z procesem gojenia się po przebytej operacji.
Co wyróżnia badanie stawu kolanowego za pomocą tomografu?
Skany za pomocą tomografu są bardziej szczegółowe niż ogólne zdjęcia rentgenowskie, ponieważ ujawniają więcej szczegółów (są drobnowarstwowe). Dawka promieniowania jonizującego podczas badania stawu kolanowego tą metodą jest minimalna dla organizmu pacjenta. Lampa rentgenowska i detektor promieniowania poruszają się po okręgu. Pozwala to na uzyskanie wielu różnych widoków tej samej struktury (3D). Informacje są przesyłane do komputera, który interpretuje je i wyświetla na monitorze w postaci trójwymiarowej.
Jakie jest znaczenie tomografii komputerowej w leczeniu chorób stawu kolanowego?
Nieinwazyjna i nowoczesna tomografia komputerowa stawu kolanowego używana jest do szybkiego badania pacjenta po wypadku, czy urazach aby zidentyfikować obrażenia wewnętrzne. Pozwala ona także na identyfikację struktur kostnych i dokładny pomiar ich gęstości. Odgrywa ważną rolę w planowaniu niektórych rodzajów terapii i operacji oraz w celu ustalenia, czy organizm pacjenta w prawidłowy sposób reaguje na zastosowane leczenie. Metoda ta może być również wykorzystywana do naprowadzania chirurga na właściwy obszar podczas biopsji.