Anatomia stawu barkowego
Staw barkowy stanowi połączenie między tułowiem a kończyną górną, umożliwia jej ruch w trzech płaszczyznach: zgięcie i prostowanie, przywodzenie i odwodzenie a także ruchy obrotowe. Dzięki temu stawowi jesteśmy w stanie wykonywać tak wiele różnorodnych i płynnych ruchów ręki. Poza stawem barkowym, ścięgna mięśni chronią bark przed nadmiernym przemieszczeniem się i stanowią przyczep dla mięśni.
Staw barkowy składa się z obojczyka, wyrostka barkowego, łopatki, kości ramiennej oraz torebki stawu. Niestety z powodu swojej budowy, obszar ten narażony jest na częste urazy i kontuzje. Przeciążenie spowodowane przez noszenie ciężarów na siłowni bądź w życiu mogą powodować wyskakiwanie stawu, złamania bądź naciągnięcia albo naderwania więzadeł. Kości tworzące staw barkowy mogą ulegać także złamaniom.
Wskazania do badania TK stawu barkowego
W sytuacji kiedy badanie RTG lub USG nie jest wystarczające, do diagnostyki urazu bądź schorzenia z powodzeniem możemy zastosować badanie tomografem komputerowym uszkodzonej części ciała. W naszej placówce wykonujemy niezwykle dokładne badania stawów opisywane przez radiologa specjalizującego się wyłącznie w stawach, co gwarantuje rzetelny opis badania.
Badanie TK stawu barkowego może być wykonane w celu:
- zmian zwyrodnieniowych stawów i kości;
- zmian pourazowych i uszkodzeń stawów i kości;
- uszkodzenia więzadeł;
- złamań i pęknięć kości;
- obluzowania protezy;
- zmian zapalnych;
- ciał obcych.
Przygotowanie do badania TK stawu barkowego
W zdecydowanej większości przypadków badanie TK stawu barkowego nie wymaga podania środka kontrastującego, jest szybkie oraz całkowicie bezbolesne. Przy wykonywaniu tego badania nie trzeba być na czczo, ani oznaczać poziomu kreatyniny oraz eGFR. Niezbędne jest, jak do każdego badania na tomografie komputerowym oraz z użyciem promieniowania jonizującego przynieść aktualne skierowanie na badanie ręki w TK.