Anatomia stawu biodrowego
Jeden z największych stawów w organizmie człowieka, umożliwia nam chodzenie i przenosi ciężar całego tułowia, kończyn górnych i głowy na nogi. Budowa stawu biodrowego składa się z głowy kości udowej oraz panewki kości biodrowej (tworzącej część miednicy). Powierzchnie, w których stykają się obie kości pokryte są chrząstką stawową, zmniejszającą tarcie pomiędzy kośćmi, a także umożliwia ich swobodne poruszanie.
Taka budowa anatomiczna umożliwia wykonywanie ruchów odwodzenia, przywodzenia, obwodzenia, zginania, prostowania, a także rotacyjnych wewnętrznych i zewnętrznych. Sam staw otoczony jest torebką stawową wypełnioną mazią stawowa, która dodatkowo zmniejsza tarcie i ułatwia płynne poruszanie kończyną. Poza tym, staw jest otoczony naczyniami krwionośnymi, limfatycznymi, nerwami, a także więzadłami które stanowią miejsce przyczepu mięśni umożliwiających ruch.
Wskazania do badania stawu biodrowego w tomografii komputerowej
Badanie tomografii komputerowej stawów biodrowych wykonuje się najczęściej z powodu złamań w okolicy stawu, np. złamania szyjki kości udowej, niestety dość powszechnego wśród kobiet w okresie menopauzalnym, a także schorzeń i dyskopatii często trapiących ten staw. Poza tym w TK można diagnozować złamania zmęczeniowe stawu. Tomograf komputerowy stanowi także nieocenioną diagnostykę przed zabiegami chirurgicznymi w tym obrębie. Pozwala także uwidocznić obluzowanie protezy i wszelkie patologie związane z nieprawidłowym jej działaniem.
Przygotowanie do badania stawu biodrowego
W zdecydowanej większości przypadków badanie TK stawu biodrowego nie wymaga podania środka kontrastującego, jest szybkie oraz całkowicie bezbolesne. Przy wykonywaniu tego badania nie trzeba być na czczo, ani oznaczać poziomu kreatyniny oraz eGFR. Niezbędne jest, jak do każdego badania na tomografie komputerowym oraz z użyciem promieniowania jonizującego przynieść aktualne skierowanie na badanie stawu biodrowego w TK.