Anatomia miednicy
Miednica jest jedną z większych struktur w organizmie człowieka, a jej zadaniem jest utrzymanie całego ciężaru górnej części ciała i przenoszenie nacisku na kończyny dolne. Jej budowa różni się delikatnie między płcią żeńską, a męską, ale u obu płci dzieli się na dwie główne części, tj. miednicę większą i mniejszą.
I tak oto, miednicę tworzą dwie kości miedniczne (połączone ze sobą spojeniem łonowym), kość krzyżowa (połączona z kośćmi miednicznymi za pośrednictwem stawów krzyżowo-biodrowych) oraz kość guziczna. Oczywiście, w obrębie miednicy zlokalizowanych jest również szereg mięśni, więzadeł, nerwów oraz naczyń krwionośnych.
Jakie są wskazania do przeprowadzenia tomografii komputerowej miednicy?
Tomografia komputerowa wyjątkowo dobrze sprawdza się w obrazowaniu zarówno kośćca, jak miękkich struktur organizmu, w tym mięśni i naczyń krwionośnych (w szczególności tętnic), dlatego często jest badaniem stosowanym do diagnozy szeregu dolegliwości w obrębie miednicy, m.in.:
- zmian pourazowych,
- powiększonych węzłów chłonnych,
- bólu krocza i jąder,
- bólu jajników,
- bólu nieokreślonego pochodzenia,
- wad układu moczowo – płciowego,
- obrazowaniu zmian w nerkach (zwapnień, złogów, krwiaków, torbieli itp.)
- stanów zapalnych,
- podejrzenia zmian nowotworowych,
- oceny rozległości procesu nowotworowego.
Jak przygotować się do tomografii komputerowej miednicy?
Badanie tej części ciała może odbyć się zarówno z zastosowaniem środka cieniującego, tzw. kontrastu, jak i bez, w zależności od potrzeby klinicznej. Decyzję o podaniu kontrastu, bądź zaniechaniu tego, wydaje lekarz wystawiający skierowanie i/lub lekarz radiolog obecny podczas badania w naszej Pracowni.
Przy wykonywaniu tego badania z kontrastem trzeba być na czczo, a także oznaczyć poziom kreatyniny oraz eGFR z krwi. Jeśli pacjent ma jakiekolwiek problemy z tarczycą powinien oznaczyć również poziom hormonu tyreotropiny, tzw. poziom TSH.
Niezbędne jest, jak do każdego badania na tomografie komputerowym oraz z użyciem promieniowania jonizującego przedłożenie aktualne skierowanie na badanie TK miednicy.