Rezonans magnetyczny – skąd bierze się jego cena?
Wstęp
Rezonans magnetyczny (ang. MR – Magnetic Resonance) to jedno z najnowocześniejszych badań wykorzystywanych w diagnostyce obrazowej, które przy wykorzystaniu magnesu o dużej mocy, fal radiowych oraz zaawansowanego komputera pozwala wykonać niezwykle szczegółowe i precyzyjne obrazy badanej części ciała. Ta dokładność pomaga we wczesnym wykrywaniu chorób, urazów i patologii umożliwiając skuteczne postawienie diagnozy i rozpoczęcie planowania leczenia.
- Badanie z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego jest komfortowe, całkowicie bezinwazyjne i bezbolesne.
- Czas badania uzależniony jest od jego rodzaju i rozpoznania klinicznego Pacjenta i waha się od 30 minut (m.in. przy badaniu głowy/stawów/kręgosłupa) do 2h (badanie całego ciała WHOLE BODY).
Co wpływa na cenę rezonansu magnetycznego?
Istotą działania rezonansu magnetycznego jest wytworzenie odpowiednio silnego pola magnetycznego – w naszej placówce odpowiada za to nowoczesny aparat MAGNETOM SOLA niemieckiego producenta Siemens Healthineers – pierwszy system MR 1,5T z technologią BioMatrix – automatycznie dostosowuje się do bioróżnorodności pacjentów, aby wyeliminować niepożądane odchylenia w badaniach MR.
Aparat ten, będący de facto olbrzymim magnesem, aby nie zakłócać pracy innych urządzeń znajduje się w odpowiednio przygotowanym pomieszczeniu tworzącym tzw. klatkę Faradaya. Zbudowanie i wyposażenie pracowni rezonansu magnetycznego to koszt rzędu kilkunastu milionów złotych, co przekłada się zarówno na dostępność badania MR jak i cenę badania.
Na cenę badania wpływ mają również koszty serwisowania sprzętu, utrzymanie pracowni, bardzo wysokie koszty energii elektrycznej (aparat MR pobiera energię również wtedy gdy badanie nie jest wykonywane) czy też wynagrodzenie wysoko wykwalifikowanego personelu medycznego.
Ile kosztuje badanie w rezonansie magnetycznym?
Cena badania uzależniona jest w głównej mierze od jego zakresu i rodzaju. W naszej placówce przed wykonaniem każdego badania Pacjent wypełnia ankietę medyczną (zawierającą informacje o badanym narządzie/okolicy ciała, informację o historii choroby oraz informacje o aktualnym stanie zdrowia).
Następnie Pacjent przechodzi bardzo drobiazgowy wywiad z elektroradiologiem przeprowadzającym badanie w celu odpowiedniego zaplanowania badania zgodnie ze stanem klinicznym Pacjenta. Przykładowo inaczej przeprowadzane jest badanie głowy dla osób z podejrzeniem lub rozpoznaniem stwardnienia rozsianego a inaczej dla osoby skarżącej się na bóle głowy czy szumy uszne bez wcześniejszej historii chorobowej w zakresie głowy.
Stąd tak ważny jest wywiad, gdyż od jego przeprowadzenia zależy prawidłowe przeprowadzenie badania a co za tym idzie jego późniejsze prawidłowe opisanie przez lekarza radiologa.
Przeprowadzane przez naszą placówkę badania w rezonansie magnetycznym cechuje bardzo duża dokładność. Wracając do przykładu rezonansu magnetycznego głowy – badanie to w naszej klinice przeprowadzane jest z dokładnością do 1mm co zapewnia bardzo szczegółowy obraz głowy i pozwala zobrazować nawet najmniejsze zmiany ogniskowe. Tak szczegółowe badanie umożliwia opisującemu go lekarzowi radiologowi przygotowanie rzetelnego opisu stanowiącego podstawę do zaplanowania ewentualnego dalszego leczenia.
W przypadku części badań wykonywanych rezonansem magnetycznym w celu zróżnicowania ewentualnych patologii należy podać dożylnie środek kontrastowy (w cenniku podajemy koszt oraz informację, dla których badań jego podanie jest zalecene lub konieczne).
Podsumowanie
Rezonans magnetyczny to nowoczesne badanie diagnostyczne, które pomaga we wczesnym wykrywaniu chorób, urazów i patologii, umożliwiając skuteczne diagnozowanie oraz planowanie leczenia. Badanie jest komfortowe, bezinwazyjne i bezbolesne, a jego czas trwania waha się od 30 minut do 2 godzin w zależności od rodzaju badania. Koszt rezonansu magnetycznego wynika z zastosowania zaawansowanych technologii (nowoczesny sprzęt), uruchomienia i utrzymania pracowni, serwisowania sprzętu, kosztów energii i wynagrodzenia specjalistów. Cena badania jest również zależna od jego zakresu i rodzaju.
FAQ
Czym jest rezonans magnetyczny?
Rezonans magnetyczny (MR – Magnetic Resonance) to nowoczesna metoda diagnostyczna wykorzystująca magnes o dużej mocy, fale radiowe i zaawansowany komputer do tworzenia szczegółowych obrazów ciała
Jak długo trwa badanie MR?
Czas trwania badania zależy od jego rodzaju i rozpoznania klinicznego pacjenta. Może trwać od 30 minut (np. badanie głowy, stawów, kręgosłupa) do 2 godzin (całe ciało – WHOLE BODY).
Czy badanie MR jest bolesne?
Nie, badanie jest całkowicie bezinwazyjne i bezbolesne.
Co wpływa na cenę rezonansu magnetycznego?
Cena rezonansu magnetycznego wynika z zaawansowania technologicznego aparatów, kosztów budowy i utrzymania pracowni, kosztów energii elektrycznej oraz wynagrodzenia wysoko wykwalifikowanego personelu medycznego.
W jaki sposób planowane jest badanie?
Przed badaniem pacjent wypełnia ankietę medyczną oraz przechodzi wywiad z elektroradiologiem, który pomaga odpowiednio zaplanować badanie.
Czy są przeciwwskazania do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego?
Tak, osoby z wszczepionymi metalowymi implantami, rozrusznikami serca lub kobiety w ciąży powinny poinformować o tym lekarza, ponieważ mogą istnieć przeciwwskazania do wykonania badania.
Jak dokładne są wyniki badania rezonansu magnetycznego?
W naszej Pracowni korzydstamy z najnowocześniejszego sprzętu – uzyskiwane wyniki są bardzo dokładne. Na przykład, badanie głowy przeprowadza się z dokładnością do 1mm, co umożliwia szczegółowe zobrazowanie nawet najmniejszych zmian ogniskowych.
Nazywam się Paweł Bąk. Jestem absolwentem Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu na ówczesnym Wydziale Nauk o Zdrowiu (aktualnie jest to Wydział Medyczny), na kierunku Elektroradiologia. Dodatkowo ukończyłem na tym samym Uniwersytecie drugi kierunek studiów jakim jest Optometria, na ówczesnym Wydziale Lekarskim II (aktualnie również jest to Wydział Medyczny).
W PP DIAGNOSTYCE pełnię funkcję Wiceprezesa Zarządu oraz podejmuję się wykonywania badań diagnostycznych – głównie w zakresie Rezonansu Magnetycznego. Szczególnie lubię wykonywać badania niestandardowe, trudne, które wymagają dużego zaangażowania. Najważniejsze jest jednak dla mnie niesienie pomocy pacjentowi, zaangażowanie w proces diagnostyczny (zgodny z najnowszymi wytycznymi), profesjonalizm i empatia. Te ww. aspekty pozwalają na utrzymywanie wysokiej jakości pracy, co rzutuje na dalszy proces w leczeniu danego pacjenta. Jestem również jednym z autorów treści na naszej stronie internetowej.