Artrografia (MR) stawu ramiennego (barkowego)
Staw ramienny jest stawem kulistym wolnym o złożonej anatomii. Ze względu na swoją budowę jest najbardziej mobilnym stawem w ludzkim ciele, ale również najmniej stabilnym, przez co narażony jest na liczne urazy i kontuzje. W diagnostyce dolegliwości związanych ze stawem barkowym kluczową rolę odgrywają badania obrazowe.
Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego jest metodą z wyboru w ocenie stawu ramiennego. Badanie MR ze względu na duży kontrast pomiędzy tkankami miękkimi stawu pozwala na bezpośrednią, nieinwazyjną ocenę aparatu więzadłowego i ścięgien, obrąbka stawowego, chrząstki stawowej czy płynu w jamie stawu.
Dokładność diagnostyczna badania MR może być zwiększona poprzez bezpośrednie wstrzyknięcie rozcieńczonego środka kontrastowego na bazie gadolinu do jamy stawu. Gadolin to pierwiastek chemiczny, który posiada silne właściwości ferromagnetyczne. Skraca on czas relaksacji T1 i zwiększa intensywność sygnału w sekwencjach T1-zależnych.
Artrografia MR poprzez rozdęcie stawu środkiem kontrastowym pozwala na bardziej precyzyjne uwidocznienie struktur wewnątrzstawowych oraz ocenę uszkodzeń i patologii w obrębie stawu barkowego takich jak naderwanie ścięgien pierścienia rotatorów, czy niestabilność stawu barkowego.
Wzbogacenie MR o artrografię umożliwia bezpośrednią wizualizację jamy stawowej oraz w przypadku uszkodzenia stawu zobrazowanie penetracji kontrastu w miejsca nieprawidłowe, co wpływa na precyzyjne postawienie rozpoznania oraz ustalenie odpowiedniej strategii leczenia.
Artrografia MR jest bezpieczną i mało inwazyjną metodą, która charakteryzuje się wyższą czułością w porównaniu z klasycznym badaniem MR.
Wskazania do Artrografii
Artrografia stawu ramiennego jest procedurą diagnostyczną stosowaną w przypadku wielu objawów i schorzeń w obrębie stawu ramiennego. Są to między innymi:
- uszkodzenie obrąbka stawowego,
- uszkodzenie torebki stawowej,
- niestabilność stawu ramiennego,
- rozerwanie pierścienia rotatorów,
- uszkodzenia ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia (typu SLAP)
- patologia chrząstki stawowej,
- wolne ciała chrzęstno-kostne,
- ocena przed i pooperacyjna,
- ocena zmian i powikłań pourazowych.
Artrografia stawu ramiennego — przebieg badania
Badanie artrografii stawu barkowego wymaga odpowiedniego przygotowania pacjenta oraz współpracy zespołu medycznego, składającego się z lekarza radiologa, pielęgniarki i elektroradiologa. Badanie rozpoczyna się podaniem dostawowo rozcieńczonego środka kontrastowego na bazie gadolinu w bardzo małej ilości (8-10 ml).
Lekarz radiolog po zdezynfekowaniu miejsca nakłucia wprowadza cienką igłę do jamy stawu pod kontrolą ultrasonografii, co pozwala na precyzyjną i bezpieczną iniekcję oraz ocenę struktur badanego stawu. Pacjent podczas tej procedury jest obrócony tyłem do radiologa, który pod kontrolą USG przeprowadza zabieg. Po podaniu środka kontrastowego pacjent kierowany jest na badanie MR, gdzie elektroradiolog po wytłumaczeniu przebiegu badania pozycjonuje pacjenta na stole MR.Pacjent powinien być ułożony na wznak z ramionami wzdłuż ciała z wykorzystaniem dedykowanej cewki barkowej. Badanie stawu barkowego trwa ok. 30 min, podczas których pacjent powinien pozostać w bezruchu.
Staw barkowy oceniany jest w trzech płaszczyznach: strzałkowej, czołowej i poprzecznej z wykorzystaniem głównie sekwencji T1-zależnych i PD-zależnych z i bez stauracji tkanki tłuszczowej oraz sekwencji T2-zależnej. Po zakończonym badaniu pacjent otrzymuje wynik obrazowania w postaci płyty DVD i może udać się do domu. W okolicy 14 dni pacjent również otrzymuje pełen opis do badania.
Nazywam się Aleksandra Kocman. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku elektroradiologia na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach, a następnie kontynuowałam edukację na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu uzyskując tytuł magistra. W PP DIAGNOSTYCE wykonuję badania diagnostyczne w zakresie Rezonansu Magnetycznego. Za cel stawiam sobie zapewnienie pacjentom jak największego komfortu podczas badań oraz utrzymanie najwyższego poziomu świadczonych usług medycznych. Empatyczne podejście do pacjenta, przy jednoczesnym zachowaniu pełnego profesjonalizmu, jest dla mnie kluczowe. Jestem również jednym z autorów treści na naszej stronie internetowej.