MR stawu kolanowego
Niezwykle dokładny i często wykorzystywany w przypadku schorzeń i urazów stawu kolanowego jest rezonans magnetyczny (MRI). Badanie to umożliwia precyzyjne zobrazowanie zarówno tkanek kostnych, jak i miękkich.
Stosuje je między innymi centrum medyczne PP DIAGNOSTYKA w Poznaniu. Ta technologia wykorzystuje silny magnes, fale radiowe i zaawansowany komputer, który może pozwolić na wykrycie wielu nieprawidłowości.
Szczególnie narażone na kontuzje są osoby trenujące dyscypliny sportowe, takie jak: koszykówka, piłka nożna, narciarstwo, bieganie czy też tenis.
Jakie są wskazania do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego stawu kolanowego?
Ułatwiający diagnostykę rezonans magnetyczny stawu kolanowego jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym. Trwa ono zazwyczaj około od 30 do 60 minut. Wskazane jest zazwyczaj w przypadku:
- niepokojącego lub niejednoznacznego wyniku RTG,
- nagromadzenia płynu stawowego,
- infekcji i stanów zapalnych,
- blokowania się lub niestabilności stawu podczas chodzenia lub ruchu,
- oznak uszkodzenia mięśnia, chrząstki lub więzadeł.
- Bólu kolan, który nie ustępuje pomimo przeprowadzonego leczenia.
Jedynym przeciwwskazaniem, które może uniemożliwić to badanie stawu kolanowego, jest obecność w ciele elektronicznych urządzeń medycznych lub elementów metalowych o właściwościach ferromagnetycznych, takich jak: rozrusznik serca, śruby ortopedyczne, pompa insulinowa. Należy pamiętać, że aktualnie wiele implantów jest dopuszczonych do badania w wysokim polu elektromagnetycznym jakie występuje w MR. Głównie jest to spowodowane tym, że są stworzone ze stopów np. tytanu, które nie wykazują właściwości ferromagnetycznych.
Jakie zastosowanie ma badanie rezonansem magnetycznym?
Badanie rezonansem magnetycznym może być stosowane w krótkich odstępach czasu, nawet u dzieci i osób starszych. Pozwala ono na ocenę struktur kolan: więzadeł, łąkotek, chrząstek, naczyń, czy również okalających mięśni. Lekarz może stwierdzić obecność wysięków, krwawień wewnętrznych, zaobserwować nieprawidłowości w szpiku kostnym (np. obrzęk po urazie) oraz tkankach miękkich, tj. torebce stawowej, błonie maziowej i ścięgnach.
Rezonans kolana często wykonuje się, aby ocenić skuteczność podjętej terapii lub w celu skontrolowania efektów wykonanego zabiegu chirurgicznego, np. po rekonstrukcji więzadeł krzyżowych.