MR uda
Rezonans magnetyczny to obecnie najnowocześniejsza i najbardziej dokładna, nieinwazyjna metoda obrazowania ludzkiego ciała.
Pozwala precyzyjnie zidentyfikować źródło bólu, określić charakter schorzenia (urazowy, zapalny, nowotworowy) lub stopień zaawansowania zmian zwyrodnieniowych. Rezonans magnetyczny ramienia jest całkowicie bezpiecznym, bezinwazyjnym i bezbolesnym badaniem.
W naszej pracowni znajduje się jeden z najnowocześniejszych rezonansów magnetycznych w Poznaniu i w Polsce, mianowicie Siemens Magnetom Sola 1,5T. Obrazy wykonane tym aparatem cechują się niezwykłą jakością, niespotykana wśród aparatów starszej generacji. Do tego wnętrze rezonansu ma o 10 cm większa średnicę, zapewniając komfort pacjentom z klaustrofobią, nie pogarszając przy tym jakości badania, co dzieje się w tzw. rezonansach otwartych.
Anatomia kości udowej
Kość udowa to najdłuższa i najcięższa kość w organizmie człowieka. Pełni ważną funkcję, umożliwiając pionizację ludzkiego ciała a także umożliwia poruszanie się.
Szpik obecny w kości udowej pełni także funkcje krwiotwórcze. Stanowi także podporę dla wielu mięśni poruszających kończynę dolną.
Kość udowa składa się z dwóch końców (nasady dalszej i bliższej) oraz trzonu. Końce kości są zbudowane z istoty gąbczastej otoczonej warstwą istoty zbitej. Natomiast trzon to gruba warstwa istoty zbitej, która otacza jamę szpikową.
Wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego uda
- procesy zapalne kości i przykostnych tkanek miękkich,
- procesy reumatoidalne,
- nowotwory łagodne i złośliwe,
- ocena przed i pooperacyjna,
- ocena zmian i powikłań pourazowych,
- martwice kości
- urazy nerwów i naczyń
- procesy zwyrodnieniowe kości
- urazy i złamania kości, w tym złamania zmęczeniowe
Przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego uda
- rozruszniki serca, kardiowertery czy stymulatory serca
- pompy insulinowe
- neurostymulatory
- protezy słuchowe, wszczepy wewnątrz ślimakowe
- Wszelkie ferromagnetyczne protezy (starego typu), metalowe kule, opiłki metalowe (szczególnie w oku) i inne metale umieszczone w ciele.
- Implanty stomatologiczne, retainery czy nawet stałe aparaty ortodontyczne nie są przeciwwskazaniem do badania.
- Aktualnie duża część implantów nie stanowi przeciwwskazania do badania w wysokim polu elektromagnetycznym, występującym w rezonansie magnetycznym, bowiem są stworzone ze stopów materiałów niewykazujących właściwości ferromagnetycznych, np. z tytanu.
- Szczególnym przeciwwskazaniem jest ciąża pacjentki, szczególnie I trymestr! Pacjentkom podczas ciąży zdecydowanie odradza się wykonanie rezonansu, chyba że zagrożone jest życie matki i badania nie można odłożyć w czasie.
Przebieg badania MR uda
W dniu badania należy stawić się pół godziny przed umówioną wizytą celem wypełnienia ankiety. Prosimy, aby każdy pacjent miał ze sobą całą dokumentację medyczną dotycząca badanego obszaru, tj. poprzednie opisy i płyty z badań obrazowych, wypisy ze szpitala, karty wizyt, itp.
Do badania bez użycia środka kontrastowego nie trzeba specjalnie się przygotowywać, natomiast jeśli kontrast będzie podawany, należy wziąć ze sobą dodatkowo aktualny (najlepiej nie starszy niż 2 tygodnie) wynik kreatyniny i eGFR, a także na 5 godzin przed badaniem być na czczo (można pić wodę).
Badanie rezonansu magnetycznego uda trwa od 45 min do jednej godziny (w przypadku badań u użyciem kontrastu). Podczas badania należy leżeć w miarę możliwości nieruchomo, w szczególności nie można poruszać badanym udem.
Podczas badania rezonans magnetyczny wydaje głośne dźwięki, ale pacjent zawsze dostaje zatyczki do uszu bądź słuchawki, które wytłumiają hałas.