MR szyi
Rezonans magnetyczny szyi stanowi uzupełnienie diagnostyki laryngologicznej. W badaniu tym można uwidocznić zarówno struktury naczyniowe, jak i tkanki miękkie.
Badanie to jest wykonywane jako uzupełnienie diagnostyki USG i tomografii komputerowej lub jako komplementarne dla obu tych metod.
Na podstawie badania MR można w dużą dokładnością zaplanować zabieg chirurgiczny i zakres resekcji. Badanie to wykonuje się również w ocenie pooperacyjnej – poszukiwaniu wznowy miejscowej i przerzutów.
Rezonans magnetyczny szyi uwidacznia wszystkie struktury anatomiczne znajdujące się między szczytem płuc a podstawą czaszki, szczególnie dobrze jednak sprawdza się w ocenie:
- ślinianek
- tarczycy
- krtani
- dolnej części gardła i przestrzeni przygardłowej
- górnego odcinka przełyku
Dodatkowo w rezonansie magnetycznym szyi możliwe jest wykonanie sekwencji angiograficznej, którą wykorzystuje się do obrazowania tętnic szyjnych.
Wskazania do wykonania MR szyi.
Badanie to znajduje zastosowanie w kontekście takich schorzeń jak:
- choroby autoimmunologiczne – np. zespół Sjögrena, w którym ślinianki nie funkcjonują prawidłowo;
- przepukliny krążków międzykręgowych – przy czym jeśli zachodzi silne podejrzenie występowania tego właśnie problemu, wykonać można też rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego, bardziej skupiający się na tym obszarze;
- tętniaki i zmiany miażdżycowe – tu z kolei dedykowanym badaniem jest rezonansowa angiografia tętnic szyjnych;
- choroby tarczycy;
- nowotwory – łagodne i złośliwe; ogniska pierwotne, wznowy i przerzuty, a także naciekanie na struktury sąsiednie.
Przy podejrzeniu zmian patologicznych czasami wymagane jest podanie tzw. kontrastu, czyli specjalnej substancji dodatkowo poprawiającej widoczność obrazowanych podczas MRI elementów.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania MR szyi?
Rezonansu szyi nie można wykonać u pacjentów z umieszczonymi w ciele na stałe obiektami takimi jak:
- neurostymulator,
- rozrusznik serca,
- pompa insulinowa,
- implant ślimakowy,
- implanty, endoprotezy, stabilizatory, płytki i śruby ortopedyczne STAREGO TYPU, które są wykonane z materiałów ferromagnetycznych. Aktualnie stosuje się implanty, które mogą znajdować się w silnym polu elektromagnetycznym występującym w MR,
- śrut, odłamki pocisków, metalowe opiłki w oku,
- inne względne przeciwwskazania do MRI to: I trymestr ciąży.
Przygotowanie do badania MR szyi
Należy zgłosić się do badania przynajmniej 5h na czczo ze względu na możliwość podania kontrastu.
- Przed badaniem rezonansem magnetycznym należy zbadać poziom kreatyniny we krwi (wraz z eGFR) – służy to sprawdzeniu, czy nerki, przez które kontrast jest usuwany z organizmu, funkcjonują prawidłowo.
- Należy przynieść ze sobą wyniki wszystkich badań obrazowych, jakie zostały wykonane do tej pory.
- Jeśli przyjmuje Pan/Pani leki należy zażyć je o stałej porze.
- Na wszelki wypadek do pracowni RM najlepiej nie wnosić nic, co zawiera metal, więc w polu magnetycznym mogłoby stwarzać zagrożenie zarówno dla pacjenta, jak i dla znajdującego się w pomieszczeniu sprzętu i personelu – a także dla rzetelności wyników badania.
- MRI szyi nie wymaga zdjęcia ubrania. Strój powinien być jednak wygodny – dzięki czemu łatwiej będzie utrzymać bezruch – oraz pozbawiony elementów z metalu, takich jak suwaki, guziki, sprzączki, fiszbiny i haftki biustonosza, a nawet cekiny i metaliczne nadruki.
- Na badanie warto się stawić z pewnym wyprzedzeniem, tak by na spokojnie wypełnić ankietę na temat stanu zdrowia i ewentualnie zgodę na podanie kontrastu. Osoba przeprowadzająca MR musi mieć też czas na zapoznanie się z dokumentacją medyczną dotyczącą schorzenia, z jakim pacjent zgłasza się na rezonans.
- Istotne są zwłaszcza wyniki dotychczasowych badań obrazowych okolicy szyi, które są istotne dla porównania aktualnego stanu zdrowia pacjenta.
Przebieg badania MR szyi
Nasza placówka posiada najnowocześniejszy MR: MR Sola. Jego oprogramowanie potrafi cyfrowo redukować artefakty ruchowe, przez co badanie posiada dużo większą jakość.
Mimo wszystko, podczas kolejnych, trwających ok. 5 minut sekwencji rezonansu szyi pacjent powinien w miarę możliwości powstrzymać się od kaszlu czy przełykania śliny – i oczywiście nie kręcić głową.
W celu jej unieruchomienia często stosuje się różne podpórki, gąbki lub wałki (stabilizatory). Rezonans magnetyczny szyi przebiega całkowicie bezboleśnie.