MR podudzia
Rezonans magnetyczny podudzia jest całkowicie bezpiecznym, bezinwazyjnym i bezbolesnym badaniem. Pozwala ono na dokładne obrazowanie zarówno tkanek miękkich, jak i struktur kostnych organizmu.
W naszej pracowni znajduje się jeden z najnowocześniejszych rezonansów magnetycznych w Poznaniu i w Polsce, mianowicie Siemens Magnetom Sola 1,5T. Obrazy wykonane tym aparatem cechują się niezwykłą jakością, niespotykana wśród aparatów starszej generacji. Do tego wnętrze rezonansu ma o 10 cm większa średnicę, zapewniając komfort pacjentom z klaustrofobią, nie pogarszając przy tym jakości badania, co dzieje się w tzw. rezonansach otwartych.
Anatomia kości podudzia
Podudzie, zwane także golenią składa się z dwóch kości długich:
- strzałkowej
- piszczelowej
Kość piszczelowa jest znacznie grubsza i masywniejsza niż kość strzałkowa, gdyż na niej utrzymuje się cały ciężar ciała. Natomiast kość strzałkowa jest dość cienka, bocznie położona w stosunku do k. piszczelowej. Obie kości razem tworzą szkielet kostny goleni. Połączone są od góry stawem piszczelowo- strzałkowym, który nie łączy się jednak ze stawem kolanowym. Pomiędzy kośćmi znajduje się błona międzykostna goleni zbudowana z wytrzymałej tkanki łącznej. Łączy ona obie kości ze sobą na całej ich długości.
Goleń stanowi podporę całego ciała, umożliwia chodzenie, a także stanowi przyczep wielu mięśni. Współtworzy staw skokowy górny umożliwiający poruszanie stopą.
Przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego podudzia
- rozruszniki serca, kardiowertery czy stymulatory serca
- pompy insulinowe
- neurostymulatory
- protezy słuchowe, wszczepy wewnątrz ślimakowe
- Wszelkie ferromagnetyczne protezy (starego typu), metalowe kule po postrzeleniu, opiłki metalowe (szczególnie w oku) i inne metale umieszczone w ciele.
- Implanty stomatologiczne, retainery czy nawet stałe aparaty ortodontyczne nie są przeciwwskazaniem do badania.
- Aktualnie duża część implantów nie stanowi przeciwwskazania do badania w wysokim polu elektromagnetycznym, występującym w rezonansie magnetycznym, bowiem są stworzone ze stopów materiałów niewykazujących właściwości ferromagnetycznych, np. z tytanu.
- Szczególnym przeciwwskazaniem jest ciąża pacjentki, szczególnie I trymestr! Pacjentkom podczas ciąży zdecydowanie odradza się wykonanie rezonansu, chyba że zagrożone jest życie matki i badania nie można odłożyć w czasie.
Przebieg badania MR podudzia
W dniu badania należy stawić się pół godziny przed umówioną wizytą celem wypełnienia ankiety. Prosimy, aby każdy pacjent miał ze sobą całą dokumentację medyczną dotycząca badanego obszaru, tj. poprzednie opisy i płyty z badań obrazowych, wypisy ze szpitala, karty wizyt, itp.
Badanie rezonansu magnetycznego podudzia trwa od 45 min do jednej godziny (w przypadku badań u użyciem kontrastu). Podczas badania należy leżeć w miarę możliwości nieruchomo, w szczególności nie można poruszać badanym podudziem.
Podczas badania rezonans magnetyczny wydaje głośne dźwięki, ale pacjent zawsze dostaje zatyczki do uszu bądź słuchawki, które wytłumiają hałas.