MR kręgosłupa
Rezonans magnetyczny (MR) jest nieinwazyjnym badaniem służącym do obrazowania ludzkiego ciała za pomocą silnego pola elektromagnetycznego wraz z współdziałającymi falami radiowymi. Za pomocą rezonansu magnetycznego można doskonale zobrazować cały kręgosłup wraz z rdzeniem kręgowym i okolicznymi tkankami miękkimi.
Jakie są wskazania do wykonania badania MR kręgosłupa?
- zespół bólowy kręgosłupa,
- zmiany zwyrodnieniowe,
- podejrzenie zmian rozrostowych,
- rozszczep kręgosłupa lub inne wady wrodzone,
- dyskopatie,
- choroby demielinizacyjne,
- nowotwory,
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK),
- kontrola przed i pooperacyjna,
- stan po urazach w obrębie kręgosłupa,
- spondyloartropatia,
- ocena zmian szpiku kostnego i wiele innych…
Jakie są przeciwskazania do wykonania badania rezonansu magnetycznego kręgosłupa
- rozrusznik serca,
- pompa insulinowa,
- neurostymulatory,
- implant ślimakowy,
- metalowe implanty ortopedyczne (wykonane z materiałów ferromagnetycznych). Jeśli są wykonane np. z tytanu, to badanie może zostać wykonane,
- podejrzenie metalowego ciała obcego.
Przygotowanie do badania MR kręgosłupa
Badanie w przypadku diagnostyki kręgosłupa nie wymaga większego przygotowania. Uwagę jednak należy skierować na ubiór. Nie powinno się ubierać ciuchów, które zawierają metalowe elementy tj. suwaki, zamki etc. W kabinie dla pacjenta zawsze można przebrać się w wygodną odzież, nie zawierającą wspominanych metalowych części.
Należy również pamiętać aby zabrać ze sobą całościową dokumentację medyczną dot. badanego obszaru: wypisy z leczenia szpitalnego, poprzednie badania itd.
Jeśli w przypadku badania kręgosłupa przewiduje się podanie kontrastu (np. po leczeniu onkologicznym, diagnostyki pooperacyjnej), należy posiadać ze sobą aktualny (tj. nie starszy niż 2-tygodniowy) wynik kreatyniny z współczynnikiem eGFR, dodatkowo nie powinno się spożywać pokarmów ok. 5h przed planowanym badaniem.