Jednym z coraz częściej diagnozowanych schorzeń u mężczyzn jest rak gruczołu krokowego. Rozpoznanie choroby na wczesnym etapie daje duże szanse na całkowite wyleczenie. Ewentualne zmiany nowotworowe pozwala wykryć badanie rezonansem magnetycznym. W naszej pracowni w Poznaniu przeprowadzamy tego typu procedurę, umożliwiając skuteczne postawienie diagnozy oraz podjęcie odpowiednich kroków w zakresie leczenia.
Jaki jest cel i przebieg badania rezonansem magnetycznym prostaty?
Z roku na rok przybywa pacjentów kwalifikowanych do wykonania badania gruczołu krokowego przy wykorzystaniu rezonansu magnetycznego. Metoda ta znajduje zastosowanie przede wszystkim w diagnostyce chorób nowotworowych stercza, które zajmują u mężczyzn drugie miejsce pod względem zachorowalności i umieralności. Zwykle we wczesnej fazie nie dają widocznych objawów. Symptomy są zauważalne dopiero w zaawansowanym stadium. Zalicza się do nich zaburzenia erekcji, osłabienie siły mięśniowej kończyn dolnych oraz problemy z oddawaniem moczu, gdyż rozrost gruczołu powoduje zaciskanie cewki. Rezonans magnetyczny prostaty daje możliwość zlokalizowania patologicznych zmian oraz ustalenia, czy ich występowanie jest ograniczone wyłącznie do gruczołu krokowego. Jeśli chodzi o przebieg badania, jest ono bezinwazyjne, bezbolesne oraz komfortowe dla pacjenta.
Jakie są wskazania do rezonansu magnetycznego prostaty?
Podstawowym wskazaniem do poddania się temu badaniu jest podwyższony poziom PSA. Jest to swoisty antygen sterczowy stanowiący specyficzne białko wytwarzane przez gruczoł krokowy. Zbyt wysoki poziom tego związku we krwi może świadczyć o łagodnym przeroście stercza, rozwijającej się chorobie nowotworowej lub innym schorzeniu układu moczowo-płciowego. Wykonanie rezonansu magnetycznego prostaty jest też pomocne w sytuacji, kiedy niepokojące zmiany zostaną wykryte przez specjalistę w badaniu przez odbytnicę lub podczas ultrasonografii. Ponadto znajduje ono zastosowanie u pacjentów, u których został już zdiagnozowany rak prostaty. Pozwala na określenie lokalizacji zmian, ocenę stopnia zajęcia okolicznych węzłów chłonnych, jak i ewentualnego nacieczenia sąsiednich narządów.
W naszej pracowni wykonujemy także rezonans miednicy mniejszej. Dzięki temu, że procedura ta odznacza się wysoką kontrastowością tkankową i odpowiednią rozdzielczością przestrzenną, pozwala na dokładną ocenę nie tylko gruczołu krokowego, ale także pęcherzyków nasiennych, pęcherza moczowego oraz w przypadku kobiet jajników, macicy oraz jajowodów.