W diagnozowaniu chorób układu szkieletowego znajduje zastosowanie rezonans magnetyczny kręgosłupa, który wykonuje centrum medyczne PP DIAGNOSTYKA w Poznaniu. Pozwala on na dokładną ocenę rdzenia kręgowego, jego wnętrza oraz sąsiadujących z nim struktur. Badany obszar daje też możliwość skontrolowania odcinka szyjnego, piersiowego oraz lędźwiowo-krzyżowego, w obrębie których często występują różne nieprawidłowości, stany zapalne czy zmiany o charakterze nowotworowym. Dzięki tej metodzie diagnostycznej można szybko uzyskać wgląd we wszystkie struktury tworzące kręgosłup, przeanalizować budowę kręgów itp.
Jakie są wskazania do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego kręgosłupa?
Korzyści płynące z obrazowej metody diagnozowania sprawiają, że jest ona coraz częściej stosowana do wykrywania schorzeń układu szkieletowego. Rezonans magnetyczny jest wykonywany między innymi u pacjentów zgłaszających przewlekłe bóle pleców, osłabienie siły mięśniowej, a także parestezje kończyn górnych lub dolnych. Częstą sytuacją, w której zleca się jego przeprowadzenie, są także urazy kręgosłupa, które mogą prowadzić do uszkodzenia rdzenia kręgowego.
Wskazaniem do badania rezonansem magnetycznym jest również podejrzenie następujących chorób:
• stwardnienie rozsiane,
• zwyrodnienie tkanki chrzęstnej lub tkanek okołostawowych,
• dyskopatie powodujące ucisk na rdzeń kręgowy,
• nowotwory,
• zapalenie rdzenia kręgowego lub nerwów obwodowych,
• niedowłady kończyn,
• osłabienie siły mięśniowej kończyn górnych lub dolnych.
Jak przebiega rezonans magnetyczny kręgosłupa?
Wysokospecjalistyczne badanie metodą rezonansu magnetycznego jest przeprowadzane w pozycji leżącej i jest całkowicie bezbolesne. Przed pracownią należy pozostawić metalowe przedmioty, które mogą oddziaływać na pole magnetyczne (biżuterię, zegarek, okulary, protezę dentystyczną, telefon). Jeśli badanie będzie wymagało podania środka kontrastującego, na trzy godziny przed procedurą należy powstrzymać się od spożywania pokarmów i płynów.