Jedną z procedur diagnostycznych znajdujących szerokie zastosowanie we współczesnej medycynie jest rezonans magnetyczny głowy, który wykonujemy w naszej pracowni zlokalizowanej w samym centrum Poznania. Rezonans magnetyczny to nieinwazyjna i całkowicie bezbolesna technika obrazowania pozwalająca na dokładną ocenę układu nerwowego oraz najważniejszych struktur mózgowych. Przy wykorzystaniu magnesu o dużej mocy oraz fali radiowej można wykryć nawet niewielkie nieprawidłowości w obrębie mózgu takie jak tętniaki, guzy czy zmiany spowodowane niewłaściwym rozwojem naczyń.
Kiedy warto rozważyć badanie rezonansem magnetycznym głowy?
Układ nerwowy pełni w organizmie człowieka wiele istotnych funkcji. Kiedy jego praca zostaje zaburzona, wówczas mogą pojawić się różne niepokojące objawy takie jak problemy z utrzymaniem równowagi, zaburzenia czucia, trudności ze skupieniem uwagi, drętwienie lub mrowienie kończyn, omdlenia i drgawki. W przypadku podejrzenia choroby neurodegeneracyjnej lub innego schorzenia neurologicznego można rozważyć skorzystanie z wysokospecjalistycznego badania rezonansem magnetycznym.
Do wykonania badania mogą też skłaniać takie dolegliwości jak:
- utrzymujące się szumy uszne,
- bóle w obrębie oczodołów, skroni lub żuchwy,
- zaburzenia widzenia o niejasnej etiologii,
- kłopoty z poruszaniem się,
- paraliż twarzy, rąk lub nóg,
- ruchy mimowolne, które regularnie się powtarzają.
Tą nowoczesną diagnostyką obrazową lekarze bardzo często posługują się do wykluczenia lub potwierdzenia obecności stanów wymagających pilnej interwencji medycznej (tętniak mózgu, krwotok śródmózgowy, guz mózgu itp.).
Czy do rezonansu magnetycznego głowy należy się specjalnie przygotować?
Procedura opierająca się na właściwościach magnetycznych ludzkiego ciała jest bezinwazyjna, komfortowa dla pacjenta i nie wymaga specjalnego przygotowania. Ważne, aby nie mieć na sobie ubrań z metalowymi elementami. Jeśli badanie będzie wymagało podania środka kontrastującego, należy powstrzymać się od spożywania pokarmów i picia na około trzy godziny wcześniej. Kontrast jest dostarczany do organizmu drogą dożylną za pomocą wenflonu. Pozwala na dokładniejsze zobrazowanie guza i tkanek, co jest szczególnie ważne np. przy podejrzeniu choroby nowotworowej.