MR łopatki
Anatomia łopatki
Łopatka zaliczana jest do kości płaskich. Jest stosunkowo cienka, ma kształt zbliżony do trójkąta i jest swobodnie zawieszona między mięśniami. Łopatka wyróżnia się:
- dwoma powierzchniami – żebrową (wklęsłą tworzącą dół podłopatkowy) i grzbietową (wypukłą, rozdzieloną grzebieniem tworzącym dół nadgrzebieniowy oraz dół podgrzebieniowy),
- trzema kątami – górnym, dolnym i bocznym,
- trzeba brzegami – przyśrodkowym, górnym i bocznym
- wyrostkiem barkowym – na jego brzegu przyśrodkowym znajduje się powierzchnia stawowa łącząca kość z obojczykiem,
- wyrostkiem kruczym usytuowanym na brzegu górnym łopatki – stanowi miejsce przyczepu więzadeł (kruczo – obojczykowego, kruczo – ramiennego i kruczo – barkowego), a także mięśni (piersiowego mniejszego, kruczo – ramiennego i głowy krótkiej dwugłowego ramienia).
Specyfika łopatki
Ze względu na budowę anatomiczną, łopatka wykonuje szereg zróżnicowanych ruchów, m.in.:
- unoszenie,
- obniżanie,
- rotacje (zewnętrzną, wewnętrzną, dolną i górną)
- protrakcje,
- retrakcje,
- pochylenie (przednie i tylnie)
Wobec powyższych okoliczności jest ona narażona na powstawanie urazów i schorzeń.. Jedną z najdokładniejszych metod diagnostyki dolegliwości bólowych w obrębie łopatki jest badanie rezonansem magnetycznym.
Badanie to jest całkowicie nieinwazyjne oraz bezbolesne. Podczas obrazowania metodą rezonansu magnetycznego, wykorzystywany jest bowiem magnes, fale radiowe oraz zaawansowany komputer, który umożliwia wykonanie niezwykle szczegółowych i precyzyjnych obrazów ukazujących ewentualne patologie w obrębie łopatki.
Jakie są wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego łopatki?
Wykonanie rezonansu magnetycznego łopatki może być konieczne w przypadku szeregu dolegliwości zgłaszanych przez pacjenta, m.in.:
- bólu okolicy kości,
- bólu okolicy stawu barkowego – obojczykowego oraz stawu ramiennego,
- urazu mechanicznego (np. złamania, pęknięcia),
- stanu zapalnego,
- zwapnienia,
- oznak uszkodzenia okalających mięśni i więzadeł,
- zmian zwyrodnieniowych,
- przerzutów nowotworowych do kości.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego łopatki?
Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia badania łopatki przy użyciu rezonansu magnetycznego jest obecność w ciele pacjenta elektronicznych urządzeń medycznych lub elementów metalowych o właściwościach ferromagnetycznych, np. rozrusznika serca, śrub ortopedycznych, pompy insulinowej itp.
Należy przy tym zaznaczyć, że każdy element, który został wszczepiony w ciało pacjenta posiada stosowne certyfikaty z informacją, z jakiego tworzywa został wykonany.
Aktualnie duża część implantów nie stanowi przeciwwskazania do badania w wysokim polu elektromagnetycznym, występującym w rezonansie magnetycznym, bowiem są stworzone ze stopów materiałów niewykazujących właściwości ferromagnetycznych, np. z tytanu.