MR miednicy
Metoda rezonansu magnetycznego cechuje się wysoką kontrastowością tkankową jak i wysoką rozdzielczością przestrzenną, dlatego też służy on do dokładnej oceny narządów miednicy m. in.: prostaty, pęcherzyków nasiennych, macicy, jajników, jajowodów czy pęcherza moczowego.
Anatomia miednicy
Miednica jest jedną z większych struktur w organizmie człowieka, a jej zadaniem jest utrzymanie całego ciężaru górnej części ciała i przenoszenie nacisku na kończyny dolne. Jej budowa różni się delikatnie między płcią żeńską, a męską, ale u obu płci dzieli się na dwie główne części, tj. miednicę większą i mniejszą. I tak oto, miednicę tworzą dwie kości miedniczne (połączone ze sobą spojeniem łonowym), kość krzyżowa (połączona z kośćmi miednicznymi za pośrednictwem stawów krzyżowo-biodrowych) oraz kość guziczna. Oczywiście, w obrębie miednicy zlokalizowanych jest również szereg mięśni, więzadeł, nerwów oraz naczyń krwionośnych.
Jak wygląda przebieg badania? Jak należy przygotować się do rezonansu magnetycznego miednicy?
Rezonans miednicy z reguły wymaga podania środka kontrastowego. Z tego powodu pacjent musi się należycie przygotowany do badania, co zagwarantuje najwyższą możliwą jakość obrazowania.
- W ciągu 5 godzin przed badaniem należy być na czczo. W tym czasie można wypić niewielkie ilości wody, a także przyjąć wszystkie regularnie stosowane leki
- W dniu badania należy przynieść ze sobą aktualny (najlepiej maksymalnie dwutygodniowy) wynik kreatyniny i eGFR, a także całą diagnostykę badanego obszaru ciała (płyty i opisy z badań, wypisy ze szpitala jeśli były wykonywane jakieś zabiegi i operacje). Jeśli pacjent ma historię onkologiczną, to prosimy o przyniesienie całej dokumentacji medycznej związanej z nowotworem.
- Rezonans miednicy trwa ok. 60 minut i wymaga zachowania stałej pozycji. W czasie badania pacjent pozostaje w ubraniu, dlatego sugerujemy założyć wygodną odzież, która nie zawiera żadnych metalowych elementów – guzików, zamków błyskawicznych itp. Do pracowni z rezonansem magnetycznym nie wolno również wnosić urządzeń elektronicznych i kart płatniczych, a biżuterię, zegarek, okulary, aparat słuchowy czy protezy zębowe należy zdjąć przed badaniem.
- Przed wykonaniem badania MR miednicy pacjent musi obowiązkowo oczyścić swoje jelita z zalegającej treści preparatami przeczyszczającymi dostępnymi bez recepty w aptece (tak jak do badania kolonoskopii). To znacznie zwiększa jakość wykonanych obrazów z korzyścią dla pacjenta.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego miednicy?
Rezonans magnetyczny miednicy jest badaniem bardzo bezpiecznym. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań do jego wykonania. Przed badaniem koniecznie należy więc poinformować nadzorującą je osobę o poniższych okolicznościach:
- ciąża – zwykle nie wykonuje się RM w pierwszym trymestrze;
- alergia na środek kontrastowy;
- wykonana niedawno biopsja badanego narządu – krwiaki i procesy gojenia mogą zaburzać obraz uzyskany w wyniku rezonansu; ten ostatni powinien się więc odbyć nie wcześniej niż 6-12 tygodni od biopsji (dokładny czas zależy od tego, czy była to biopsja cienkoigłowa, gruboigłowa, czy otwarta);
- wszczepiony rozrusznik serca, neurostymulator, kardiostymulator, pompa insulinowa lub implant ślimakowy – silne pole magnetyczne wytwarzane podczas RM zaburza działanie tych urządzeń;
- obecność metalowych implantów lub ciał obcych, wykonanych z materiałów ferromagnetycznych – rzeczone pole magnetyczne może spowodować skutkujące uszkodzeniem tkanek przesuwanie się obiektów takich jak śrut, odłamki pocisków, metalowe opiłki w oku (np. u tokarzy czy ślusarzy), zaciski i klipsy naczyniowe, czy endoprotezy.
UWAGA: Większość nowoczesnych implantów i endoprotez umieszczanych wewnątrz ludzkiego organizmu wykonuje się obecnie z materiałów, które mogą być bezpiecznie umieszczane w polu elektromegnetycznym, nie są więc też przeciwwskazaniem do rezonansu magnetycznego. Należy jednak mieć ze sobą dokumentację informującą, z czego dokładnie je zrobiono.