MR śródpiersia
Wskazania do badania rezonansu magnetycznego śródpiersia:
- Guzy i choroby śródpiersia, w tym przełyku, tchawicy,
- osierdzia,
- łuku aorty i naczyń śródpiersia, zaburzenia połykania (dysfagia),
- żylaki przełyku,
- refluksowe zapalenie przełyku,
- rak przełyku,
- ocena węzłów chłonnych, zmiany naczyniowe,
- ocena naciekania nowotworów płuc
Badanie znajduje również swoje wykorzystanie w ocenie narządów klatki piersiowej (tutaj w szczególności w procesach nowotworowych łagodnych, złośliwych, zarówno pierwotnych, jak i przerzutowych oraz w stanach zapalnych przewlekłych lub o nietypowym przebiegu).
Inne grupy wskazań do wykonania badania MR śródpiersia to:
- ocena rozległości nacieku w nowotworach przełyku,
- zmiany w węzłach chłonnych śródpiersia,
- zatorowość płucna,
- zmiany popromienne, nacieki nowotworowe wychodzące z osierdzia lub serca oraz urazy klatki piersiowej.
Rezonans magnetyczny układu oddechowego (MR śródpiersia) jest bardzo rzadko wykorzystywanym badaniem. Nie nadaje się do oceny miąższu płuca, w zawiązku z dużą ilością powietrza i ruchomością tego narządu, częściej zlecane jest badanie tomografii komputerowej.
W celu wybiórczej oceny tkanki płucnej wykonujemy tomografię komputerową klatki piersiowej wysokiej rozdzielczości (HRCT – high resolution computed tomography) jest to inaczej tomografia wysokiej rozdzielczości. Nie wymaga ona podania środka kontrastującego. HRCT służy przede wszystkim dokładnej oceny miąższu płuc, m.in. sarkoidoza, histiocytoza X, pylica płuc, choroby układowe tkanki łącznej, śródmiąższowe zwłóknienie płuc, rozstrzenia oskrzeli i rozedma.
Przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego śródpiersia
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do badania rezonansem magnetycznym należą jakiekolwiek elektroniczne urządzenia wszczepiane do ciała pacjenta, takie jak:
- rozruszniki serca, kardiowertery czy stymulatory serca
- pompy insulinowe
- neurostymulatory
- protezy słuchowe, wszczepy wewnątrz ślimakowe
- Wszelkie ferromagnetyczne protezy (starego typu), metalowe kule po postrzeleniu, opiłki metalowe (szczególnie w oku) i inne metale umieszczone w ciele.
- Implanty stomatologiczne, retainery czy nawet stałe aparaty ortodontyczne nie są przeciwwskazaniem do badania.
- Aktualnie duża część implantów nie stanowi przeciwwskazania do badania w wysokim polu elektromagnetycznym, występującym w rezonansie magnetycznym, bowiem są stworzone ze stopów materiałów niewykazujących właściwości ferromagnetycznych, np. z tytanu.
- Szczególnym przeciwwskazaniem jest ciąża pacjentki, szczególnie I trymestr! Pacjentkom podczas ciąży zdecydowanie odradza się wykonanie rezonansu, chyba że zagrożone jest życie matki i badania nie można odłożyć w czasie.
Przebieg badania MR śródpiersia
W dniu badania należy stawić się pół godziny przed umówioną wizytą celem wypełnienia ankiety. Prosimy, aby każdy pacjent miał ze sobą całą dokumentację medyczną dotycząca badanego obszaru, tj. poprzednie opisy i płyty z badań obrazowych, wypisy ze szpitala, karty wizyt, itp.
Do badania bez użycia środka kontrastowego nie trzeba specjalnie się przygotowywać, natomiast jeśli kontrast będzie podawany, należy wziąć ze sobą dodatkowo aktualny (najlepiej nie starszy niż 2 tygodnie) wynik kreatyniny i eGFR, a także na 5 godzin przed badaniem być na czczo (można pić wodę).
Badanie rezonansu magnetycznego śródpiersia trwa około jednej godziny (dłużej w przypadku badań u użyciem kontrastu). Podczas badania należy leżeć w miarę możliwości nieruchomo i słuchać komend wydawanych przez elektroradiologa podczas badania.
Podczas badania rezonans magnetyczny wydaje głośne dźwięki, ale pacjent zawsze dostaje zatyczki do uszu bądź słuchawki, które wytłumiają hałas.