MR stawów mostkowo – obojczykowych
Ogólnie rozumiana radiografia jest najczęściej stosowaną metodą w ocenie st. mostkowo-obojczykowych. Technika ta jest jednak często ograniczona przez skośność stawów czy nakładania się struktur. Tak więc, chociaż radiografia jest ogólnie optymalna w ocenie pierwszego rzutu, dalsza obróbka za pomocą tomografii komputerowej (TK) lub rezonansu magnetycznego
(MR) jest często wymagana do pełniejszej oceny w.w. stawów.
TK jest idealna do diagnozy złamań obojczyka z zajęciem lub bez zajęcia stawów, niewspółosiowości stawów czy
subtelnych zmian kostnych. MR jest jednak znacznie lepszy pod względem dokładności oceny zarówno śródstawowej, jak i zewnątrzstawowej np. okalającej tkanki miękkiej. MR pozwala również na dokładną ocenę stabilizacji zarówno kostnej, jak i tkanek miękkich struktury stawu.
Wskazania do wykonania MR stawów mostkowko – obojczykowych
MR stawu mostkowo-obojczykowego zalecane jest w przypadku takich dolegliwości/chorób jak:
- chorych na zespół SAPHO (rozsiane zapalenie kości i szpiku kostnego, obejmujące szkielet osiowy lub obwodowy)
- nadżerki z towarzyszącym zwapnieniem w obrębie więzadła stawu między rękojeścią i trzonem mostka oraz stawu mostkowo-obojczykowego
- okołożebrowe kostnienie obojczyka
- zapalenie stawów mostkowo-obojczykowych
- urazy
- diagnostyka zmian zwyrodnieniowych
- dysfunkcja kończyny górnej (ból, ograniczona ruchomość, niemożność wykonywania ruchów)
- infekcyjne zapalenie kości i stawów
- łagodne lub złośliwe guzy kości
- histiocytozą;
- RZS
- zwichnięcia stawów mostkowo-obojczykowych
Przeciwwskazania do wykonania MR stawów mostkowko – obojczykowych
Rezonansu stawów mostkowko-obojczykowych nie można wykonać u pacjentów z umieszczonymi w ciele na stałe obiektami takimi jak:
- neurostymulator,
- rozrusznik serca,
- pompa insulinowa,
- implant ślimakowy,
- implanty, endoprotezy, stabilizatory, płytki i śruby ortopedyczne STAREGO TYPU, które są wykonane z materiałów ferromagnetycznych. Aktualnie stosuje się implanty, które mogą znajdować się w silnym polu elektromagnetycznym występującym w MR.
- śrut, odłamki pocisków, metalowe opiłki w oku.
Inne względne przeciwwskazania do MRI to: I trymestr ciąży.
Przygotowanie do badania.
- Należy przynieść ze sobą wyniki wszystkich badań obrazowych, jakie zostały wykonane do tej pory.
- Jeśli przyjmuje Pan/Pani leki należy zażyć je o stałej porze.
- Na wszelki wypadek do pracowni RM najlepiej nie wnosić nic, co zawiera metal, więc w polu magnetycznym mogłoby stwarzać zagrożenie zarówno dla pacjenta, jak i dla znajdującego się w pomieszczeniu sprzętu i personelu – a także dla rzetelności wyników badania.
- MR stawów mostkowo-obojczykowych nie wymaga zdjęcia ubrania. Strój powinien być jednak wygodny – dzięki czemu łatwiej będzie utrzymać bezruch – oraz pozbawiony elementów z metalu, takich jak suwaki, guziki, sprzączki, fiszbiny i haftki biustonosza, a nawet cekiny i metaliczne nadruki.
- Na badanie warto się stawić z pewnym wyprzedzeniem, tak by na spokojnie wypełnić ankietę na temat stanu zdrowia i ewentualnie zgodę na podanie kontrastu. Osoba przeprowadzająca MR musi mieć też czas na zapoznanie się z dokumentacją medyczną dotyczącą schorzenia, z jakim pacjent zgłasza się na rezonans.
Przebieg badania.
Nasza placówka posiada najnowocześniejszy MR Siemens Magnetom Sola.
Jego oprogramowanie potrafi cyfrowo redukować artefakty ruchowe, przez co badanie posiada dużo większą jakość. Mimo wszystko pacjent powinien leżeć w bezruchu. W tym celu często stosuje się różne podpórki, gąbki lub wałki (stabilizatory). Rezonans magnetyczny stawów mostkowo-obojczykowych przebiega całkowicie bezboleśnie.