MR piersi
Rezonans magnetyczny piersi zapewnia wyjątkową przewagę nad mammografią i ultrasonografią. Przede wszystkim brak promieniowania jonizującego. Dodatkowe korzyści to: lepsza rozdzielczość przestrzenna 3D, możliwość wykrycia wieloogniskowych zmian, lepsza możliwość określenia rzeczywistej wielkości nowotworu (często nieocenianego w mammografii i USG) oraz możliwość obrazowania zarówno piersi, jak i ściany klatki piersiowej obejmując pachowe węzły chłonne.
Wysoka jakość badania podyktowana jest spełnieniem odpowiednich norm dot. protokołu badania, przestrzegania określonych zasad jak i standardów. Szalenie istotne jest określenie daty badania, ponieważ przeprowadzone musi być one między 4-14 dniem cyklu miesiączkowego (zasada ta nie tyczy się kobiet po menopauzie). Takie działanie podyktowane jest tym, że wzmocnieniu ulega ewentualna zmiana patologiczna, która silnie kontrastuje na tle zdrowej tkanki, która zaś ulega słabemu wzmocnieniu. Sytuacja się zmienia, gdy badanie odbędzie się w innym terminie jak wspomniany wyżej. Wtedy obraz jest obarczony mniejszą wartością diagnostyczną. Oczywiście w momencie podejrzenia procesu rozrostowego istotny jest czas, dlatego decyzja o przeprowadzeniu badania rezonansem magnetycznym może być podjęta pomimo niezgodności czasowej dot. cyklu miesiączkowego. Kolejną kwestią jest odstawienie antykoncepcji hormonalnej, która może zaburzać obraz piersi podczas badania (wtedy termin badania określany jest indywidualnie).
Jakie są wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego piersi?
- podejrzenie procesu nowotworowego
- obciążony wywiad rodzinny (mutacja w genie BRCA1/2)
- badanie przesiewowe w przypadku kobiet z mutacją w genie BRCA1/2
- badanie przed operacją piersi
- weryfikacja po zabiegu mastektomii (ocena skuteczności leczenia)
- badania kontrolne piersi
- implanty piersi (badania kontrolne, podejrzenie pęknięcia implantu)
- ocena skuteczności za pomocą neoadiuwantowej chemioterapii
- wiele innych…
W ostatnim czasie lista wskazań do przeprowadzania MR piersi powiększa się. Z wielu aspektów klinicznych uważa się za istotne wykonanie MR piersi szczególnie u kobiet z gęstą tkanką gruczołową, u których należy określić zaawansowanie choroby przed planowanym przystąpieniem do leczenia. Bardzo często dzięki w.w. badaniu można zauważyć zmiany, które w przypadku mammografii czy USG nie są widoczne, a są to badania z wyboru.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania MR piersi?
Rezonansu piersi nie można wykonać u pacjentów z umieszczonymi w ciele na stałe obiektami takimi jak:
- neurostymulator
- rozrusznik serca
- pompa insulinowa
- implant ślimakowy
- implanty, endoprotezy, stabilizatory, płytki i śruby ortopedyczne STAREGO TYPU, które są wykonane z materiałów ferromagnetycznych. Aktualnie stosuje się implanty, które mogą znajdować się w silnym polu elektromagnetycznym występującym w MR
- śrut, odłamki pocisków, metalowe opiłki w oku
Inne względne przeciwwskazania do MRI to: I trymestr ciąży. Należy dodatkowo wziąć pod uwagę cykl miesiączkowy, zażywaną antykoncepcję jak i stosowaną hormonoterapię.
Przygotowanie do badania rezonansem magnetycznym piersi:
- Należy dostarczyć aktualny (nie starszy niż 2-tygodniowy) poziom stężenia kreatyniny i eGFR,
- w dniu badania pozostać na czczo ok. 5 godzin przed badaniem,
- badanie u kobiet miesiączkujących wykonujemy w trakcie cyklu miesiączkowego. Jeśli pacjentka przyjmuje
preparaty, których składnikiem jest progesteron lub estrogen (antykoncepcja hormonalna, wkładka dopochwowa hormonalna, HTZ) warto je odstawić na minimum 6-8 tygodni przed badaniem, jeśli nie ma ku temu innych przeciwwskazań. - należy przynieść ze sobą wyniki wszystkich badań obrazowych, jakie zostały wykonane do tej pory (mammografia, USG, wyniki biopsji, poprzednie badania MR, historię z leczenia).
Przebieg badania
Nasza placówka posiada najnowocześniejszy MR Siemens Magnetom Sola. Jego oprogramowanie potrafi cyfrowo redukować artefakty ruchowe, przez co badanie posiada dużo większą jakość. Mimo wszystko pacjent powinien leżeć w bezruchu. Dodatkowo aparat wyposażony jest w gradienty o dużej mocy, co powoduje, że badanie jest najwyższej wartości. Rezonans magnetyczny piersi przebiega całkowicie bezboleśnie i trwa do 45 minut.