MR stawu barkowego
Ze względu na złożoną budowę anatomiczną oraz codzienne obciążenia, staw barkowy jest nieustannie narażony na urazy, schorzenia oraz towarzyszące im dolegliwości bólowe. Do dokładnej oceny nieprawidłowości służy badanie rezonansem magnetycznym (MRI). Wykonywane jest ono w pracowni diagnostycznej zlokalizowanej w centrum Poznania. Ta bezbolesna metoda wykorzystuje silny magnes, fale radiowe i nowoczesny komputer do tworzenia szczegółowych obrazów kości, ścięgien, mięśni i naczyń krwionośnych. Służy do wykrywania różnego rodzaju kontuzji oraz stanów chorobowych barku.
Na czym polega badanie rezonansem magnetycznym?
Podczas rezonansu barku używane jest silne pole magnetyczne, impulsy o częstotliwości radiowej oraz zaawansowany komputer. Uzyskiwane są szczegółowe obrazy wewnętrznych struktur kostnych oraz otaczających je tkanek miękkich. Ta nieinwazyjna metoda nie wiąże się z narażaniem organizmu na szkodliwe działanie promieniowania rentgenowskiego.
Podczas badania określanego jako rezonans magnetyczny pacjent znajduje się w dużym, cylindrycznym urządzeniu w kształcie tuby, które wytwarza wokół silne pole elektromagnetyczne i wysyła impulsy fal radiowych z nadajnika.
Kiedy zalecany jest rezonans magnetyczny stawu barkowego?
Obrazowanie wykorzystujące rezonans magnetyczny stawu barkowego jest zwykle wykonywane w celu zdiagnozowania lub oceny:
- choroby zwyrodnieniowej oraz zmniejszonej ruchomości barku,
- nieprawidłowości w stawach, np. zerwania więzadeł i ścięgien,
- urazów związanych z uprawianiem sportu lub z pracą,
- infekcji, takich jak zapalenie kości i szpiku,
- nowotworów, obejmujących kości i stawy barkowe,
- bólu, obrzęku lub krwawienia.
Badanie metodą rezonansu magnetycznego stosowane jest również kontrolnie w przebiegu prowadzonego leczenia oraz po wykonanym zabiegu operacyjnym. Użycie gadolinowego środka kontrastowego może stanowić nieinwazyjną alternatywę dla prześwietleń rentgenowskich, angiografii i tomografii komputerowej do diagnozowania nieprawidłowości naczyń krwionośnych. Informacja błędna. Proszę o całkowite wykreślenie.